raja صفحه اصلي English Portal Email RSS نقشه سايت
شيراز
1395/10/12 تاریخ به روز رسانی:

جاذبه‌هاي گردشگري شيراز

شيراز در بخش مركزي استان فارس واقع شده و آب‌و‌هواي معتدلي دارد. شيراز پس از تبريز، سومين شهر ايران است. نام شيراز در كتاب‌ها و اسناد تاريخي، تحت نام‌هاي مختلفي نظير «تيرازيس»، «شيرازيس» و «شيراز» به ثبت رسيده‌است. اين شهر در دوران صفاريان، بوييان و زنديان، پايتخت ايران بوده‌است.
 

 دروازه قرآن

 دروازه قرآن در شمال شرقي شهر شيراز در تنگ الله‌اكبر ميان كوه چهل‌مقام و كوه باباكوهي قرار دارد و در واقع در خروجي شيراز بسمت شهر مرودشت واقع شده‌است. اين دروازه به دستور عضدالوله ديلمي ساخته شده، وجه تسميه آن بخاطر قرآني است كه به دستور امير در بالاي آن قرارگرفته شده است تا مسافرين به سلامت از آن عبور كنند. اين دروازه بانابخردي شهرداري شيراز به دستور رضاخان در سال 1316شمسي ويران شد و قرآن آن به موزه پاريس انتقال يافت. اما بار ديگر اين دروازه بابلندنظري يكي از بازرگانان معروف شيراز بنام مرحوم حسين ايگار در سال 1328شمسي تجديد بنا گرديد.

 

دروازه قرآن

 
 

تخت جمشيد

 تخت جمشيد در شمال شهرستان مرودشت، شمال استان فارس (شمال شرقي شيراز) جاي دارد. تخت جمشيد يا پارسه (پرسپوليس) نام يكي از شهرهاي باستاني ايران است كه طي ساليان پيوسته، امپراتوري هخامنشيان بوده‌است. در سال 518 پيش از ميلاد بناي تخت جمشيد به عنوان پايتخت جديد هخامنشيان در پارسه آغاز گرديد. بنيانگذار تخت جمشيد داريوش بزرگ بود، در اين شهر باستاني كاخي به نام تخت جمشيد وجود دارد كه در دوران زمامداري داريوش بزرگ، خشايارشا و اردشير اول بنا شده‌است و به مدت حدود 200 سال آباد بوده است.
 بسياري از آگاهي‌هاي موجود كه در مورد پيشينه هخامنشيان و فرهنگ آنها در دسترس است به خاطر سنگ‌نبشته‌ها و فلزنوشته‌هايي است كه در اين كاخ‌ها و بر روي ديواره‌ها و لوحه‌ها آن حكاكي شده‌است. سامنر برآورد كرده است كه دشت تخت جمشيد، در دوره هخامنشيان 43٬600 نفر جمعيت داشته است. باور تاريخ‌دانان بر اين است كه اسكندر مقدوني سردار يوناني در 330 سال پيش از ميلاد، به ايران حمله كرد و تخت جمشيد را به آتش كشيد. 
 در فاصله 6 و نيم كيلومتري از تخت جمشيد نقش رستم قرار دارد. در نقش رستم آرامگاهاي شاهنشاهاني مانند داريوش بزرگ، خشايارشا، اردشير يكم و داريوش دوم واقع است. آرامگاه پنجمي هم هست كه نيمه كاره باقي‌مانده و احتمالاً متعلق به داريوش سوم است.
 

تخت جمشيد

 
 

آرامگاه سعدي

آرامگاه سعدي معروف به سعديه محل زندگي و دفن سعدي، شاعر برجسته پارسي‌گوي است. اين آرامگاه در انتهاي خيابان بوستان و كنار باغ‌دلگشا در دامنه كوه در شمال‌شرق شيراز قرار دارد. در اطراف مقبره، قبور زيادي از بزرگان دين وجود دارد كه از جمله مهمترين‌هاي آن مي‌توان شوريده شيرازي را نام برد. سكه‌هاي پانصد‌ريالي برنزي جمهوري اسلامي ايران از سال 1387 خورشيدي به نقش آرامگاه سعدي مزين شده است. 
 

آرامگاه سعدي 

 
 

حافظيه

حافظيه (آرامگاه حافظ) نام مجموعه آرامگاهي موجود در شمال شهر شيراز و در جنوب دروازه قرآن است. اين مجموعه به دليل جاي دادن آرامگاه حافظ شيرازي در خود به اين نام مشهور شده است. تالار حافظيه كه از آثار دوره زنديان است و از 20ستون سنگي، هركدام به ارتفاع 5 متر تشكيل شده است. شيوه معماري اين تالار مربوط به دوره‌هاي هخامنشيان و زنديان است. 

حافظيه

 
 
 

ارگ  كريم‌خان‌زند

ارگ كريم‌خان در مركز شهر شيراز قرار دارد. اين ارگ در دوره سلطنت سلسله زنديه ساخته شده است و پس از اينكه كريم‌خان‌زند شيراز را به عنوان پايتخت خود و اين مكان را به عنوان مكان زندگي خود انتخاب كرد، به ارگ كريمخان معروف شد. اين بناي بزرگ، اكنون زير نظر سازمان ميراث فرهنگي  اداره مي‌شود و به عنوان موزه بزرگ فارس مورد استفاده قرار مي گيرد.

 ارگ كريم‌خان‌زند

 
 

حمام وكيل

حمام وكيل در دوره زنديه بدست كريم‌خان‌زند ساخته شد. اين حمام در كانون شهر جاي دارد. از بخش‌هاي نگريستني اين حمام بخشي بنام شاه‌نشين است كه ويژه شاه بوده است. اين حمام بزرگ، از پيشرفته‌ترين اصول معماري زمان خود برخوردار بوده است. 

حمام وكيل

 
 

باغ جهان‌نما

 اين باغ در دوره (آل مظفر و آل اينجو) قرن هشتم هجري قمري در نهايت آباداني بوده است. ابن عربشاه مورخ دوره تيموري در كتاب عجايب المقدور آنرا زينت‌الدنيا ناميده است. اين باغ كهن‌ترين باغ شيراز است كه از آب و رودخانه پرآوزاه ركني مشروب مي‌شده و در منطقه ويژه‌اي از شيراز (خيابان حافظ) جاي دارد. كريم خان زند در سال 1185 هجري قمري اين باغ را حصار كشيد و عمارت كوشك را در وسط آن ساخت. 

باغ جهان‌نما

 
 
 

عمارت كلاه فرنگي

عمارت كلاه فرنگي، يا باغ حكومتي نام يكي از ابنيه تاريخي دوره زنديه در شيراز است. اين بنا يك عمارت هشت‌ضلعي است كه كريم‌خان‌زند در ميان باغ نظر شيراز ساخت كه در آن روزگار، اين عمارت باشكوه محل پذيرايي از مهمانان، سفيران خارجي و انجام مراسم رسمي و اعياد گوناگون بوده‌است. 
نماي بيروني عمارت كلاه فرنگي، بصورت هشت ضلعي است با تزيينات كاشي‌كاري شده و چهار آب‌نما در چهار سوي ساختمان قرار دارد. پس از مرگ كريم‌خان، وي را در اين مكان به خاك سپردند. همچنين عمارت خورشيد در دوره قاجاريه به دستور حسينعلي ميرزاي فرمانفرما در اين باغ احداث گرديد. 
 

 عمارت كلاه‌فرنگي

 
 

شاهچراغ

شاهچراغ آرامگاه «مير سيد احمد» ملقب به شاهچراغ، پسر موسي كاظم امام هفتم شيعيان است. اين بنا در دوره اتابكان فارس، در سده ششم هجري قمري ساخته شده است و گنبد و بارگاه آن داراي كاشي‌كاري‌هاي زيبايي است. درون حرم را با به كار بردن آيينه‌هاي ريز رنگين، به سبكي هنرمندانه، آيينه‌كاري كرده و انواع خط‌هاي زيباي فارسي و عربي، تزيين‌كننده نماي اطراف آينه‌ها و كاشي‌ها است. 
حياط شاه‌چراغ، داراي دو در اصلي ورودي است كه در سمت جنوب و شمال حرم از زير دو سر در بزرگ كاشي‌كاري شده گذشته و وارد حياط وسيع حرم مي‌شويم. حرم شاهچراغ در سمت غرب حياط و حرم سيد مير محمد- برادر شاه چراغ - در سمت شمال شرقي حياط قرار دارد. اين آرامگاه در نظر شيرازي‌ها احترام تمام دارد و مردم براي تبرك و توسل به زيارتش مي‌روند. 
 

شاهچراغ

 
 

باغ نارنجستان

 باغ نارنجستان قوام، كه به باغ قوام مشهور است، بين سال‌هاي 1257 تا 1267 هجري شمسي، مقارن با حكومت ناصرالدين شاه قاجار و بدستور علي محمدخان (قوام الملك دوم) در شيراز ساخته شد. اين عمارت از نظر هنرهايي از قبيل آيينه‌كاري، شيشه‌كاري، نقش‌پردازي، منبت‌كاري، سنگ‌تراشي، گچ‌كاري و مقرنس‌كاري بكار رفته در آن از زيباترين بناهاي اين دوره در شيراز است. 
بناي نارنجستان در سال 1345 خورشيدي به دانشگاه شيراز اهدا گرديد و بين سالهاي 1348 تا 1358 خورشيدي مورد استفاده موسسه آسيايي، تحت سرپرستي پروفسور آرتور اپهام پوپ، ايران‌شناس معروف بوده است. 
در سالهاي اخير زيرزمين ضلع شمالي تعميرات اساسي گرديده و به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفته كه در آن اشياي فرهنگي اهدايي پروفسور پوپ نگهداري مي‌شود. 

باغ نارنجستان

 
                                                                                   

بازار وكيل

 بازار وكيل اكنون در مركز شهر شيراز قرار گرفته و يكي از مشهورترين بازارهاي سنتي و تاريخي ايران است. اين بازار به فرمان كريمخان‌زند ساخته شده است و هنوز تقريبا سالم و پابرجاي در شيراز باقيمانده است و در آن زمان تمام كارهاي بازرگاني، خريد و فروش كالاهاي داخلي و خارجي و مبادلات پاياپاي، صدور يا دريافت حوالجات و صرافي‌ها همگي در حجره‌هاي اين بازار انجام مي‌گرفته و در واقع بازار وكيل مانند قلب واقعي شيراز بوده و تمام امور بازرگاني در آنجا به جريان مي‌افتاده است. 

بازار وكيل

 
 

مسجد وكيل

 مسجد وكيل شيراز در مجموعه بناهاي زنديه، در مركز اين شهر قرار دارد. اين بنا يكي از بناهاي زيبا و بسيار مستحكم دوره زنديه مي‌باشد كه از لحاظ هنري و معماري داراي اهميت زيادي است، اين مسجد بدستور كريم‌خان‌زند ساخته شده است. طرح اين مسجد دو ايواني بوده و داراي دو شبستان جنوبي و شرقي با ستون‌هاي سنگي يكپارچه و مارپيچ از شاخصه‌هاي معماري ايراني است. كه داراي 48‌ستون سنگي يكپارچه مي‌باشد. مساحت اين شبستان در حدود 5هزار مترمربع است و منبر چهارده پله‌اي يكپارچه از سنگ مرمر از زيبايي‌هاي قسمت شبستان مي‌باشد كه به فرمان كريم‌خان اين سنگ از مراغه به شيراز آورده شد. 

 مسجد وكيل

 
 

باغ دلگشا

باغ دلگشا در ناحيه آرامگاه سعدي قرار دارد. قدمت اين باغ به زمان ساسانيان مي‌رسد. اين باغ در زمان صفويه از جمله باغ‌هاي مشهور شيراز به شمار مي‌رفته و در اين باغ عمارت‌هايي مربوط به دوره قاجاريه ديده مي‌شود. مساحت اين باغ 5/7 هكتار مي‌باشد. بيشتر درختان آن را مركبات مخصوصا نارنج و پرتقال تشكيل مي‌دهند. آبي كه از چشمه قنات آرامگاه سعدي جاري است از اين باغ مي‌گذرد. 

باغ دلگشا

 
3225 تعداد بازدید:
تمامی حقوق این وب سایت برای شرکت حمل ونقل ریلی رجاء محفوظ است. / All Rights Reserved For Raja Rail Transportion Co.
Powered by DorsaPortal