raja صفحه اصلي English Portal Email RSS نقشه سايت
اصفهان
1395/10/12 تاریخ به روز رسانی:

جاذبه‌هاي گردشگري اصفهان

اصفهان (سپاهان) مركز استان اصفهان، پايتخت فرهنگي جهان اسلام با پهنه‌اي حدود 250كيلومترمربع، در دل فلات ايران قرار گرفته است. احتمالا از عصر ساسانيان كه سپاهيان (اسپهان) در دشت حاصلخيز اطراف شهر گرد آمدند به اين‏ نام خوانده شده است و قريب يك قرن ‏و نيم اين شهر پايتخت سلسله صفويه بوده و به همين واسطه از شهرت جهاني برخوردار شد.
 

كاخ چهلستون

عمارت چهلستون در اوايل قرن 11 هـ . ق در ميان باغ و مجموعه بناها و كاخ‌هاي محوطه دولتخانه صفوي ساخته شده است. اين عمارت عمدتاً به منظور پذيرائي رسمي از ميهمانان و سفراي خارجي، طي سه مرحله و طبق يك طرح واحد ساخته شده است:
• مرحله اول: تالار اصلي و بزرگ
• مرحله دوم: ايوان آئينه و اطاق‌هاي طرفين آن
• مرحله سوم: ايوان ستون دار كه از هجده عدد ستون و سقف چوبي تشكيل شده است.
نام چهلستون به نشانه كثرت ستون‌ها و انعكاس تصوير بيست ستون در آب استخر است. نقاشي‌هاي ديواري چهلستون زير نظر هنرمند نامدار عصر صفوي‌، رضا عباسي با خصلت بزرگ‌نمائي به شيوه مينياتورهاي ايراني انجام گرفته است.

كاخ چهلستون

                 

ميدان نقش جهان (ميدان امام)

يكي از زيباترين ميدان‌هاي جهان به طول حدود 512متر و عرض 160متر است كه در اطراف آن اطاق‌هائي در دو طبقه با يك اندازه و شكل احداث شده است. تعداد چهار اثر تاريخي بي‌نظير در اطراف ميدان قرار دارد. عمارت عالي قاپو، مسجد امام، مسجد شيخ‌لطف‌اله و سر درب بازار قيصريه، در وسط ميدان اصلي، زمين و دو دروازه‌سنگي چوگان بوده است. ميدان امام امروزي يكي از مراكز خريد صنايع دستي و همچنين محل برگزاري بسياري از مراسم ملي و مذهبي مي‌باشد. 
 

 ميدان نقش جهان

 
 

عمارت عالي قاپو

 اين كاخ در قرن يازدهم هجري در شش طبقه احداث شده است. هر طبقه تزئينات هنري خاصي را دارا مي‌باشد. از قسمت‌هاي مهم اين كاخ، ايوان طبقه سوم، حوض مسي و تالار پذيرائي همين طبقه كه با زيباترين نوع نقاشي و گچ‌بري تزئين شده است. تالار موسيقي طبقه ششم و تزئينات گچبري بي‌نظير آن و اغلب كارهاي هنري به وسيله رضا‌عباسي هنرمند مشهور آن دوران انجام شده است.
 

عمارت عالي‌قاپو

 

             پل خواجو 

در قسمت شرق رودخانه زاينده‌رود، پل خواجو از آثار دوره صفويه در سال 1060هجري، مصادف با زندگي شاه عباس دوم احداث شده است. پل خواجو در طراحي قديم براي چندين منظور در نظر گرفته شده است. قسمت فوقاني براي حركت سريع و عبور كالسكه‌ها و چهارپايان بوده در حالي كه بخش تحتاني عمدتاً براي حركت آرام، توقف و تأمل عابرين پياده بوده است. قسمت زيرين تماماً از سنگ و ملات ساروج ساخته شده و دهانه‌هاي عبور آب به صورت بند با تخته‌هاي قطور چوبي قابل كنترل بوده و با بستن كامل دهانه‌ها سطح آب در قسمت غربي پل بالا آمده و درياچه كوچكي را به وجود مي‌آورد. 
 

 پل خواجو

 
                           
 

سي وسه پل

زماني كه اصفهان به عنوان مركز حكومت دولت صفويه انتخاب مي‌گردد، جهت گسترش شهر به طرف جنوب متمايل مي‌شود. و عنصر مهم شهرسازي در آن طرح، محور چهارباغ بوده كه از دروازه دولت به سوي جنوب احداث مي‌گردد و حدود شش كيلومتر طول آن بوده است. اين خيابان الزاماً از رودخانه عبور مي‌نمايد و بدين جهت معماران آن زمان، پل اله‌وردي‌خان را كه به سي‌و‌سه پل معروف مي‌باشد بر روي زاينده‌رود و منطبق بر محور چهارباغ ايجاد مي‌نمايند‌. زمان احداث پل درحد فاصل سالهاي 1008 تا 1011 هجري قمري بوده و طول آن سيصد‌متر و عرض آن 14‌متر مي‌باشد. اين پل از معماري بسيار زيبا و متناسب برخوردار است، نظم طولاني دهانه‌هاي آن‌، ابهت و وقار خاصي در آن به وجود آورده است. پل اله‌وردي‌خان را مي‌توان نتيجه مطلوب تركيب فنون در مهندسي با هنر معماري محسوب كرد. 

سي‌و‌سه پل

 
 

منارجنبان

منارجنبان يكي از آثار تاريخي مشهور ايران است كه در 5كيلومتري غرب اصفهان در جاده اصفهان به نجف‌آباد قراردارد. ساختمان داراي يك ايوان و دو مناره است. قبر عبداله‌ابن‌محمد‌ابن‌ محمود يكي ازچهره‌هاي شاخص قرن 8هجري در اين بنا قراردارد. احداث اين بنا همزمان با دوران حكومت ايلخانيان مغول مي‌باشد. اين بنا از نقطه‌نظر معماري، داراي ارزش فراواني است. يكي از ويژگي‌هاي اين بنا اين است كه اگر يكي از مناره‌ها تكان داده شود، مناره دوم و تمام ساختمان تكان و حركت بسيار محسوس دارد. ارتفاع ايوان از سطح زمين 10متر و ارتفاع مناره‌ها 17/5متر مي‌باشد. مسئله بسيار مهم اين است كه اين بنا را براي تكان‌دادن نساخته‌اند وتكان دادن زياد آن موجب ويراني بنا مي‌گردد.
 

 منارجنبان

صنايع دستي

 اين شهر از لحاظ صنايع‌دستي مهمترين شهر كشور به شمار مي‌آيد كه بيشتر صنايع دستي كشور اعم از قلم‌كاري، خاتم‌كاري، ترمه و... در آن توليد مي‌شود و گردش‌گراني كه مشتاق به تهيه سوغات ايراني هستند تقريبا صنايع‌دستي و سوغاتي‌هاي تمام نقاط ايران را در حاشيه ميدان نقش‌جهان و در بازار قديمي اصفهان مي‌توانند تهيه كنند.

صنايع دستي

 
                                                
2112 تعداد بازدید:
تمامی حقوق این وب سایت برای شرکت حمل ونقل ریلی رجاء محفوظ است. / All Rights Reserved For Raja Rail Transportion Co.
Powered by DorsaPortal