raja صفحه اصلي English Portal Email RSS نقشه سايت
يزد
1395/10/11 تاریخ به روز رسانی:

جاذبه‌هاي گردشگري يزد

شهر يزد در منطقه جنوب‌شرق ايران واقع شده‌است و نخستين شهر خشت خام و دومين شهر تاريخي جهان است. اين شهر به «شهر بادگيرها» و «شهر دوچرخه‌ها» معروف است.
 
 

 آتشكده (آتش ورهرام)

بناي فعلي آتشكده در سال1313 خورشيدي با همت و كمك‌مالي زرتشتيان يزد و پارسيان هندوستان احداث گرديده است. ساختمان آتشكده با معماري زيبايي برگرفته از هنر معماري هخامنشيان در مركز حياطي بزرگ و سرسبز و بر بلندي قرار گرفته و بر پيشاني عمارت نقش «فروهر» جلوه‌گر است. اهميت آتشكده به قدمت آتش درون آن است كه گفته شده از حدود 1520سال پيش تاكنون فروزان مانده و حفاظت گرديده است.
 

آتشكده (آتش ورهرام)


مجموعه امير چقماق

امير جلال‌الدين چقماق شامي در دوره تيموريان، از طرف شاهرخ به حكومت يزد منصوب گرديد و با كمك همسرش فاطمه خاتون در اين مكان ميدان‌گاهي و در اطراف آن آب انبار، خانقاه، مدرسه، كاروانسرا، چاه آب، بازار و از همه مهم‌تر مسجد امير چقماق را بنا نهاد.

 
       مجموعه امير چقماق

 مدرسه ضيائيه (زندان اسكندر(

مدرسه ضيائيه معروف به زندان اسكندر از آثار «مولانا ضياء‌الدين حسين رضي» است كه در سال631 قمري آن را بنيان نهاد. شبستان مدرسه داراي محراب است و در اطراف مدرسه، رواق‌هايي ساخته شده است. گنبد خشتي اين بنا با تزئينات گچبري و نقاشي آبرنگ بر بلنداي اين ساختمان خودنمايي مي‌كند كه نمونه‌اي از معماري دوره مغول در ايران است.


مدرسه ضيائيه (زندان اسكندر(

 

  

آب انبار شش بادگيري

آب انباري است قديمي با شش بادگير كه در محله تپه يزد قرار گرفته است. اين بنا داراي دو ورودي در شمال، جنوب و مخزن است و مخزن آب انبار، گنبد تخم‌مرغي شكلي دارد. اين آب انبار 55 پله دارد كه بين پله هاي 25 و 26 آن از بالا، يك هشتي با سنگ فرش آجري قرار دارد و طاق آب انبار بعد از هشتي شروع مي‌شود. طاق ضربي خشتي با نماي آجري و سقف بزرگ مخزن آب از ويژگي‌هاي مهم اين آب انبار است كه در سال 1379 هجري قمري به سعي حاجي حسين ميرالله ساخته شده است .


آب انبار شش بادگيري 


 خانه لاري‌ها

تاريخ بناي اين خانه تاريخي متعلق به دوره قاجار است و در محله خهادان شهرستان يزد قرار دارد. ساختمان خانه لاري‌ها با توجه به سبك كلي منزل اعباني دوره خود ساخته شده، يعني خانه‌اي است با دو قسمت اندروني و بيروني، حياط در مركز و قسمت‌هاي شمالي به عنوان زمستانه و از قسمت جنوبي به عنوان تابستانه استفاده مي‌شود كه شامل تالار و بادگير است.

 

خانه لاري‌ها

  نارين قلعه (نارنج قلعه)

اين بنا در زبان عامه به نارنج قلعه معروف است. يكي از مهمترين آثار تاريخي پيش از اسلام استان محسوب مي‌شود. اين دژ قديمي كه برفراز تپه مشرف بر شهر ميبد احداث شده، تمامي بناي آن از خشت و گل ساخته شده و معماري آن به شكل مطبق است. قديمي‌ترين بخش بنا فضاهايي هستند كه در دل زمين كنده شده‌اند و درگويش محلي به آنها «بوكن» گفته مي‌شود و پايين‌ترين بخش آن را تشكيل مي‌دهند.

 نارين قلعه (نارنج قلعه)

 


 قديمي‌ترين مسجد ايران

روستاي فهرج در 25كيلومتري جنوب‌شرقي يزد و در كنار راه اصلي يزد- بافق قرار دارد. مسجد جامع فهرج از بناهاي قديمي و كم‌نظير فرهنگ و تمدن اسلامي است كه متعلق به نيمه اول قرن اول هجري است. اين بنا قديمي‌ترين مسجدي است كه در ايران و شايد در دنيا بدون هيچگونه پيرايه‌اي دست نخورده باقي مانده و كماكان زنده و پويا بوده و در آن نماز جماعت برپا مي‌كنند.
 

قديمي‌ترين مسجد ايران

 

چك‌چك (زيارتگاه اصلي زرتشتيان)

چَك‌چَك يا چكچكو يكي از زيارتگاه‌هاي مهم زرتشتيان است. اين زيارتگاه كه زرتشتيان به آن پيرسبز نيز مي‌گويند در استان يزد و شهرستان اردكان در كوه‌هاي ميان اردكان و انجيره قرار
دارد. زرتشتيان هر ساله از روز 24خرداد به مدت چهار روز در اين زيارتگاه دور هم جمع شده و به نيايش مي‌پردازند. هر سال جشن مهرگان در اين زيارتگاه برگزار مي‌شود و زرتشتيان بسياري در اين مكان گردهممي‌آيند.

چك‌چك (زيارتگاه اصلي زرتشتيان)بادگير باغ دولت‌آباد

بادگير باغ دولت‌آباد يزد در شمار زيباترين بادگيرهاي دوره زنديه و قاجاريه با قدمتي 270ساله به عنوان بلندترين بادگير جهان به حساب مي آيد. اين بادگير كه نمونه‌اي از معماري دوره زنديه را داراست در سال 1160 هـ.ق توسط محمدتقي خان يزدي ساخته شد.
 اين بادگير ارتفاعي به طول 33متر و 80سانتي‌متر دارد و از خصوصيات بارزش هشت ضلعي بودن آن است كه باعث مي‌شود باد در هر جهت به راحتي و به سرعت به قسمت زيرين آن هدايت شود و پس از برخورد به سطح آب حوضچه زير بادگير، هواي خنكي در داخل آن ايجاد كند.

 

بادگير باغ دولت‌آباد


 قديمي‌ترين ميدان ساعت شهري در ايران

قديمي‌ترين ساعت شهري ايران در ميدان وقت‌الساعت يزد نصب شده است. اين ساعت آفتابي به استناد كتاب جامع مفيدي نخستين ساعت شهري است كه فردي به نام ابوبكر ساعت‌ساز يزدي آن را در سال 725 هجري قمري در مدرسه ركنيه در جوار مسجد جامع يزد نصب كرد. اين مكان بعدها به نام ميدان وقت الساعت شهرت يافت.
 
قديمي‌ترين ميدان ساعت شهري در ايران 

 

 قديمي‌ترين نخل چوبي ايران
نخل چوبي ميدان امير چخماق به عنوان قديمي‌ترين نخل چوبي ايران با 450سال عمر متعلق به عصر صفوي و به نخل حيدري‌ها معروف است. بلندي اين نخل 8.5 متر و اضلاع آن نيز 8.5 در 8.5 متر است. يزديها رسم دارند كه در ايام سوگواري امام‌حسين(ع) مراسم نخل‌گرداني اجرا كنند. اين نخل توسط 150نفر در ميان مردم گردانده مي‌شود تا مراسم ويژه آن نمادي باشد براي آزادگي و مظلوميت امام سوم شيعيان.
 

قديمي‌ترين نخ چوبي ايران

 

بلندترين مناره‌هاي جهان

 مسجد جامع كبير يزد يكي از شاهكارهاي معماري و تاريخي جهان به شمار مي‌رود و به جرات مي‌توان گفت داراي بلندترين مناره‌هاي جهان است. دو مناره مسجد كه ارتفاع تقريبي آن از كف تا نوك به بيش از 52 متر مي‌رسد، داراي قطري در حدود هشت متر است كه در دوره صفوي بنا افزودشده است. 
 
بلندترين مناره‌هاي جهان  

 

قنات زارچ

طولاني‌ترين قنات ايران به نام «قنات زارچ» با طول صدكيلومتر در استان يزد قرار دارد. اين قنات يكي از كهن‌ترين قنات‌هاي ايران به شمار مي‌آيد كه سابقه‌اي بيش از سه هزار سال دارد. طول كوره قنات زارچ بيش از 71 كيلومتر بوده و تعداد چاه‌هاي آن دو هزار و 115 حلقه شمارش شده است.
 
 قنات زارچ


1632 تعداد بازدید:
تمامی حقوق این وب سایت برای شرکت حمل ونقل ریلی رجاء محفوظ است. / All Rights Reserved For Raja Rail Transportion Co.
Powered by DorsaPortal