raja صفحه اصلي English Portal Email RSS نقشه سايت
كرمان
1395/10/11 تاریخ به روز رسانی:

جاذبه‌هاي گردشگري كرمان

استان كرمان (پهناورترين استان ايران) در جنوب‌شرقي ايران قرار گرفته و مركز آن كلانشهر كرمان است. اين استان پيشتر با نام‌هاي كارمانيا، ژرمانيا، كرمانيا، كريمان، كارماني، كرماني و بوتيا ناميده مي‌شده است. برخي از جغرافيادانان، نام قديم كرمان را گواشير خوانده‌اند.

 

قلعه دختر و قلعه اردشير

قلعه دختر از قديمي‌ترين آثار تاريخي در شهر كرمان است. اين قلعه كه در بيشتر تواريخ به نام قلعه‌كوه آمده و در مشرق كرمان بر فراز صخره‌اي از سنگ قرار گرفته است. ساختمان‌هاي اين قلعه روي هم به دو قسمت مجزا تقسيم مي‌شود. قسمتي كه بر فراز قلعه نسبتا مرتفع جنوب‌شرقي قرار دارد و سابقا قلعه‌كوه ناميده مي‌شد و از قلعه ديگر مجزاست. قسمت دوم بر تپه كوتاه‌تري قرار دارد و به قلعه دختر موسوم است. قسمتي از اين قلعه به اردشير نيز شهرت دارد. از قطعات كاشي كه در محوطه قلعه ديده شده بر مي‌آيد كه بعضي از ساختمان‌هاي آن علاوه بر جنبه‌هاي نظامي‌، جنبه بزمي نيز داشته است .
 

 قلعه دختر و قلعه اردشير


مسجد ملك

سابقه تاريخي اين مسجد به قرن5 مي‌رسد. اين مسجد در بافت قديم شهر كرمان در محله‌اي موسوم به شاه عادل بنا شده است. اين مسجد با شبستان‌هاي متعدد و صحن وسيع جاذبه تاريخي خود را حفظ كرده است. وجود برج آجري و سه محراب گچ‌بري شده حكايت از قدمت و ديرينگي اين مسجد دارد. اين مسجد در زمان تورانشاه سلجوقي ساخته شده است.  
 

مسجد ملك

يخدان مؤيدي

يخدان مؤيدي از آثار تاريخي شهر كرمان است. عناصر تشكيل دهندة يخدان‌ها عبارت‌اند از: مخزن، حصار، استخر و چالة يخ. پلان مخزن دايره شكل است كه گنبدي از نوع «بَستو» بر روي آن احداث كرده‌اند. حصار آن نسبتاً بلند و 12متر ارتفاع دارد. كاربري يخدان در گذشته نگهداري يخ براي ايام تابستان مردم شهر بوده است. اين بنا در اواخر دوره صفويه بنا شده و نام «مويدي» از آن نظر است كه قنات مشهور به قنات مؤيدي آب آن را تأمين مي‌نموده است.

يخدان مؤيدي

 

باغ شاهزاده ماهان

باغ شازده (شاهزاده) يكي از زيباترين باغ‌هاي تاريخي ايران محسوب مي‌شود. اين باغ در حدود 4كيلومتري شهر ماهان و در دامنه كوه‌هاي تيگران واقع شده و در سال 1297 هجري قمري توسط عبدالحميد ميرزا فرمانفرما ناصرالدوله شاهزاده قاجار بنا گرديده است.

باغ شاهزاده ماهان

 
   
 

 آتشكده و موزه زرتشتيان كرمان

موزه­ مردم­‌شناسي زرتشتيان جهان در آتشكده ­شهر كرمان جاي دارد. ساختمان موزه در دهه­‌ي 1370 پي‌‌ريزي و در سال1380 پايان يافت. از كهن‌ترين اشياء اين موزه يك جلد كتاب دست­نويس گات‌ها با پيشينه‌ي بيشتر از دويست سال و يك آتشدان دستي با تاريخ حك شده 1207 است.

 

آتشكده و موزه زرتشتيان كرمان


گنبد مشتاقيه

گنبد مشتاقيه كه به سه گنبد نيز شهرت دارد، از آثار دوران قاجار در شهر كرمان است. اين محوطه ابتدا مزار ميرزاحسين‌خان جد اعلاي سادات معروف به ميرحسيني كرماني بوده است. مشتاق در سال 1206هجري قمري به جرم آن‌كه قرآن را با نواي سه‌تار مى‌خواند، سنگسار شد و جسد او را در كنار مقبره ميرزاحسين‌خان دفن كردند كه اينك اين مزار معروف به مشتاقيه است. آثار تزئيني مجموعه مشتاقيه كه در قرن اخير ساخته شده است شامل كاشي‌كاري، نقاشي، گچبري، كاربندي و مقرنس مي‌باشد.

آرامگاه مشتاق عليشاه

ارگ بم

ارگ بم قديمي‌ترين و بزرگترين بناي خشتي جهان است كه در شهر بم واقع مي‌باشد. اين بنا كه در زلزله 5ديماه نيمه ويران شد هم‌اكنون درحال بازسازي است و گردشگران فراواني را از سراسر دنيا براي ديد و بازديد از مراحل بازسازي و آثار بجامانده به سوي خود فرا مي‌خواند.

ارگ بم

حمام گنجعليخان

حمام گنجعليخان يكي از شاهكارهاي معماري عصر صفويه مي‌باشد. سردر اين حمام، با خطوطي ازعليرضا عباسي خوشنويس معروف عصر صفويه زينت يافته و بخش‌هاي مختلف آن عبارتند از سرسرا، دالان، رخت‌كن، هشتي و گرم‌خانه مي‌باشد.

حمام گنجعليخان

 

بازار بزرگ كرمان

پيكره به هم تنيده بازار در مركز بافت قديم كرمان با مظاهر زيبايي از ادوار گذشته به يادگار مانده است و ويژگي‌هاي معماريش بينندگان را متحير مي‌كند. بازار كرمان يكي از مهمترين بازارهاي ايراني به شمار مي‌رود كه مجموعه‌هاي با ارزشي از جمله: مجموعه گنجعلي‌خان، ابراهيم‌خان، وكيل و...  را در خود دارد. 

بازار كرمان

 

 

1075 تعداد بازدید:
تمامی حقوق این وب سایت برای شرکت حمل ونقل ریلی رجاء محفوظ است. / All Rights Reserved For Raja Rail Transportion Co.
Powered by DorsaPortal